O autorze
Mojapolis.pl to otwarte źródło rzetelnych i różnorodnych danych publicznych. Jesteśmy jednym z pierwszych ośrodków dziennikarstwa danych (data journalism) w Polsce. Opowiadamy o sprawach aktualnych i poruszanych w debatach publicznych. Rzucamy na nie nowe światło. Patrzmy na świat przez pryzmat danych. Zajmujemy się polityką, kulturą i społeczeństwem. Zawsze w centrum naszej informacji są dane.

Budżety czasu Polaków: 8 godzin na sen, 3,5 godziny na prowadzenie domu, godzina na dojazd do pracy

budżety czasu Polaków
budżety czasu Polaków pixabay.com
Śpimy 8,5 godziny, godzinę tracimy w drodze do pracy, a po pracy 3,5 godziny zajmuje nam prowadzenie domu. Na życie towarzyskie, rozrywkę i kulturę starcza tylko godzina dziennie.

Badanie budżetu czasu przeprowadza GUS raz na 10 lat. Ostatnie takie badanie odbyło się pod koniec 2013 roku. Ankieterzy odwiedzili 28 tys. gospodarstw domowych, w których żyje 75 tys. osób.

W wieku średnim sen najkrótszy

Zaspokajanie wszystkich potrzeb fizjologicznych zajmuje łącznie 11 godzin i 10 minut: w tym sen 8 godzin i 37 minut, jedzenie i picie 1 godzinę i 35 minut, mycie, ubieranie się i inne potrzeby osobiste 59 minut. Zaspokajanie potrzeb fizjologicznych zajmuje kobietom 20 minut więcej niż mężczyznom. Te czasy dotyczą osób w wieku 15 lat i więcej. Młodsi, w wieku 10-14 lat, śpią o ponad godzinę dłużej. Najkrócej śpią osoby w wieku 35-45 lata – średnio 8 godzin i 11 minut.

Wg badań GUS zdecydowanie dłuższy jest sen emerytów i rencistów (przeciętnie trwa 9 godzin i 11 minut) niż rolników (8 godzin i 12 minut) i pracowników najemnych (8 godzin i 8 minut).
W rodzinach z dziećmi sen zajmuje średnio 8 godzin i 21 minut, w domach bez dzieci o 20 minut dłużej. Najlepiej wysypiają się prowadzący 1-osobowe gospodarstwa domowe – śpią przeciętnie 9 godzin.

W porównaniu do 2003 roku długość snu nie zmieniła się. Nieco więcej czasu poświęcamy natomiast na mycie i ubieranie się (różnica 6 minut).


Pracujemy o 30 minut dłużej niż 10 lat temu
Drugą czynnością, która zajmuje najwięcej czasu, jest praca zawodowa. 38 proc. badanych osób zadeklarowało, że wykonuje pracę. Kobiety poświęcają na pracę przeciętnie 7 godzin, mężczyźni godzinę więcej. W porównaniu do 2003 roku pracujemy o 30 minut dłużej. Przeciętny czas pracy kobiet wydłużył się o 40 minut, a mężczyzn o 20 minut.


Badania GUS-u pokazują też, że najdłużej pracują osoby z wykształceniem średnim i zasadniczym zawodowym (7 godzin i 50 minut), krócej osoby z wyższym wykształceniem (7 godzin i 28 minut), gimnazjalnym (6 godzin i 47 minut) oraz podstawowym (6 godzin i 36 minut).

Istnieją też różnice między regionami w przeciętnym czasie poświęcanym na pracę zawodową: w województwie zachodniopomorskim praca zajmuje średnio 8 godzin, a w województwie lubelskim godzinę mniej.

Dojazdy do pracy zajmują przeciętnie blisko godzinę. Najwięcej czasu na podróże do pracy poświęcają mieszkańcy województwa mazowieckiego (średnio 1 godzinę i 12 minut), najmniej – lubuskiego (52 minuty).

Ile warte jest prowadzenie domu?
Prace w domu zajmują nam przeciętnie 3 godziny i 46 minut dziennie. Gdyby za wykonywanie tych prac płacić rynkowe stawki, ich wartość wynosiłaby miesięcznie 1672 zł.

Wg badań GUS wciąż częściej w prace domowe angażują się kobiety (97 proc.) niż mężczyźni (85 proc.). Mężczyźni, którzy angażują się w prace domowe, poświęcają na nie więcej czasu niż 10 lat temu: w 2003 roku – 2 godziny i 36 minut, w 2013 roku – 12 minut więcej. Prowadzenie domu zajmuje kobietom 4 godziny i 33 minuty (więcej o 3 minuty niż w 2003 roku).

W domu najwięcej czasu zajmuje przygotowanie żywności (przeciętnie 1 godzinę i 34 minuty) i sprzątanie (1 godzinę i 10 minut). Mężczyźni wprawdzie rzadziej deklarują swój udział w utrzymaniu czystości w domu, ale jeśli już to robią, poświęcają na te czynności nieco więcej czasu niż kobiety (różnica 3 minut).

Opieka nad dzieckiem zajmuje średnio 2 godziny i 25 minut, kobiety opiekują się dziećmi częściej niż mężczyźni i poświęcają jej przeciętnie godzinę więcej.

Niemało czasu zajmuje opieka nad zwierzętami domowymi. Posiadanie kota, psa czy rybek wymaga przeciętnie 1 godziny i 26 minut dziennie.

Czas wolny
W planie dnia wypełnionym pracą i przeróżnymi obowiązkami pozostaje niewiele czasu na odpoczynek, rozwijanie własnych zainteresowań i udział w kulturze. Na życie towarzyskie, wizyty w kinie, teatrze, muzeach czy na wydarzeniach sportowych, a także na bierny odpoczynek poświęcamy dziennie 1 godzinę i 6 minut. Jeśli pominiemy osoby, które nie prowadzą życia towarzyskiego i kulturalnego (to jedna trzecia Polaków), to średni czas wynosi 1 godzinę i 38 minut.

Do rozwijania własnych zamiłowań przyznaje się 36 proc. osób (średni czas 1 godzina 36 minut dziennie), do korzystania z komputera 27 proc. osób (1 godzina 22 minuty), do czytania 31 proc. (1 godzina i 8 minut), do oglądania telewizji 86 proc (2 godziny i 30 minut).

Im starsze grupy wiekowe, tym mniej osób przyznaje się, że znajdują czas na rozwijanie własnych zainteresowań. 85 proc. młodzieży w wieku 10-14 lat rozwija swoje hobby, w tym korzysta z komputera i internetu, wśród osób powyżej 65 roku życia – tylko 21 proc.
Ćwiczenia fizyczne wykonuje 25 proc. badanych Polaków, poświęcają na nie średnio 1 godzinę i 26 minut dziennie.

23 proc. Polaków poświęca swój czas na dobrowolną pracę na rzecz innych osób, poświęcają na nią ok. 1,5 godziny dziennie.
Trwa ładowanie komentarzy...